W ostatnich miesiącach coraz więcej osób ubiegających się o kredyt lub pożyczkę gotówkową spotkało się z odmową. Pomoc finansowa ze strony instytucji finansowych wiąże się zarówno z ryzykiem dla klienta, jak i dla banku. Dlatego ocena zdolności kredytowej, na podstawie różnych czynników, jest kluczowa. Co wpływa na decyzję banku? Co robić, gdy otrzymaliśmy odmowę? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Najczęstsze powody odmowy udzielenia kredytu
Choć wydaje się, że produkty bankowe są łatwo dostępne, wiele osób po złożeniu wniosku kredytowego spotyka się z rozczarowaniem. Przyczyny odmowy mogą być różne, ale najczęściej spotykane to:
- Niewystarczająca zdolność kredytowa,
- Dane w BIKu (zbyt niska punktacja BIK lub średni scoring BIK),
- Nieodpowiednia forma zatrudnienia (np. krótkoterminowa umowa zlecenie),
- Zbyt wysoki wiek w stosunku do wnioskowanej kwoty,
- Opóźnienia w spłacie poprzednich kredytów.
Informacje o naszych aktywnościach finansowych są rejestrowane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czasami jedno nieterminowe spłacanie rat może sprawić, że bank uzna nas za niewiarygodnych i odmówi udzielenia kredytu.
Odmowa i co dalej?
Odmowa banku nie oznacza końca możliwości uzyskania wsparcia finansowego. Istnieje wiele instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki i kredyty na łatwiejszych zasadach. Jednak rynek ten zmienia się dynamicznie, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
TaDaM Kancelaria Finansowa to miejsce, gdzie każdy klient może liczyć na pełne wsparcie. Nasi pośrednicy kredytowi śledzą i analizują dostępne oferty, pomagając znaleźć najlepszą propozycję dla osób, którym bank odmówił. Niezależnie od tego, czy potrzebny jest poręczyciel, czy nie. Profesjonalny pośrednik kredytowy jest także w stanie ocenić zdolność kredytową jeszcze przed wysłaniem wniosku o pożyczkę, co ułatwia oszacowanie maksymalnej kwoty, o którą można się ubiegać, oraz określenie kosztów związanych z pożyczką czy kredytem.